ABD bir vatandaşına karşılık Taliban ile mahkum takası yaptı

ABD, Taliban’ın elinde tutuklu bulunan bir vatandaşına karşılık Guantanamo hapishanesinde tutulan üst seviye bir Taliban yetkilisini ülkesine gönderdi.

Taliban yönetiminin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, ABD tarafından özgür bırakılan Hacı Beşir Nurzey ile başşehir Kabil‘de bir basın toplantısı düzenledi.

Muttaki, Nurzey’in özgür bırakılması karşılığında ABD vatandaşı Mark Frerichs‘in hür bırakıldığını kaydetti.

ABD ile Taliban ortasında yapılan mahkum takasının iki ülke ortasındaki alakalarda yeni bir sayfa açacağını söyleyen Muttaki, birtakım şeylerin zorlama yahut savaş yoluyla sonuç vermeyeceğini lisana getirdi.

Muttaki, tüm sıkıntıların tahlilinin müzakere yoluyla mümkün olduğunu belirterek, ABD ve müttefiklerinin 20 yıl Afganistan’da savaşmasına karşın ilerleme kaydedemediğini fakat çok karmaşık ve ağır hususların dahi konuşarak çözüldüğünü kaydetti.

Nurzey ise ABD idaresi ile Taliban ortasındaki mahkum takasının iki ülke ortasında barışın aracı olacağını vurguladı.

Taliban’ın kurucu lideri Molla Ömer’e yakınlığıyla bilinen Hacı Beşir Nurzey, 2005 yılında ABD’ye 50 milyon dolar kıymetinde uyuşturucu sokmakla suçlanarak gözaltına alınmış ve 2009’da New York’taki bir mahkeme tarafından müebbet mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Ocak 2020’de Afganistan’da kaybolduğu açıklanan ABD vatandaşı Mark Frerichs’ın, Taliban’a yakın bir küme tarafından esir alındığı duyurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir