ABD, Sudan’daki elçiliğini kapattı: Personel tahliye edildi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ordu ve paramiliter Süratli Takviye Güçleri (HDG) ortasında çatışmaların artması üzerine Hartum Büyükelçiliği’ndeki diplomatik operasyonları askıya aldıklarını ve tüm diplomatik çalışanı tahliye ettiklerini açıkladı.

AA’nın aktardığına nazaran Blinken yaptığı yazılı açıklamada, şu sözleri kullandı: “ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan’ın Hartum kentindeki büyükelçiliğimizdeki faaliyetleri süreksiz olarak askıya aldığını ve tüm ABD çalışanını ve güvenliği sorumluluğumuz altındaki aile üyelerini inançlı bir halde tahliye ettiğini duyurdu. Geniş çaplı çatışmalar sivil ölümlere, yaralanmalara ve kıymetli altyapı hasarlarına neden olmuş ve büyükelçiliğimiz işçisine kabul edilemez bir risk oluşturmuştur. Alanda bulunan grubumuzun, ABD askeri kuvvetlerinin ve hükümetimizin öbür ögelerinin bu tahliye misyonunu yerine getirirken gösterdikleri marifet ve profesyonelliği takdir ediyorum.”

ATEŞKESİ UZATMA ÇAĞRISI

Blinken, Sudan’daki Amerikalıların kendi güvenlikleri için planlama yapmalarına yardımcı olmaya devam edeceklerini ve bölgedeki ABD vatandaşlarına sistemli olarak bilgi sağlayacaklarını belirtti. Sudan’da çatışmaların taraflarına bayram için ivedilikle ateşkesi uzatmaları davetinde bulunan Blinken, taraflara sivillerin korunması ve milletlerarası insani hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerini hatırlattıklarını kaydetti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sudan için yeni bir seyahat uyarısı yayınlayarak ABD vatandaşlarına bu ülkeye seyahat etmemeleri, orada bulunan ABD vatandaşlarının ise ülkeyi terk etmeleri davetinde bulundu.

Sudan ordusu, başşehir Hartum’daki çatışmalar ikinci haftasına girerken ülkedeki kimi yabancı ülke vatandaşlarının tahliyesine başlandığını duyurmuştu.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum’da ve çeşitli kentlerde, 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç Süratli Takviye Güçleri’nin (HDG) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDG ortasında ‘HDG’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Kumandanı Abdulfettah Burhan’ın, orduyla çatışan HDG’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını ve bu temele nazaran davranılacağını bildirmişti.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran çatışmalarda 413 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 551 kişi yaralandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir