Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale’den tüm dünyaya mesaj verdi: Türkiye küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıl Dönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. seneidevriyesinde bir sefer daha aziz şehitlerin manevi huzurunda olduklarını tabir ederek canları ve kanları kıymetine tüm dünyaya “Çanakkale geçilmez.” dedirten o büyük kahramanları rahmet ve tazimle yad ettiğini lisana getirdi.

MEHMET AKİF’İN KELAMLARIYLA BAŞLADI

“ANKA KUŞU ÜZERE KÜLLERİNDEN YİNE DOĞDUĞU BİR DÖNÜM NOKTASI”

“BÜYÜK DESTANI GURURLA HATIRLIYORUZ”

Bu tarafıyla Çanakkale’nin Kurtuluş Savaşı’nın adeta provası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş muştusu olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Çanakkale’yi milletimizin bu topraklarda var olmak için verdiği en kuvvetli, en kutlu gayretlerden biri olarak görüyoruz. Üzerinden ne kadar mühlet geçerse geçsin 108 sene evvel burada yazılan o büyük destanı ebediyen gururla hatırlıyoruz.” diye konuştu.

“ASRIN FELAKETİNİN ÜSTESİNDEN KARDEŞLİKLE GELEBİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale’nin yalnızca iftihar vesilesi değil birebir vakitte zorluklar karşısında çaba azmi veren ilham ve güç kaynağı olduğunu anlattı. 85 milyonun tamamının, Çanakkale’den, burada koyun koyuna yatan şehitlerden, ecdadın sergilediği uğraştan alacağı çok değerli dersler olduğuna inandığını aktaran Erdoğan, şunları söyledi: “Özellikle zelzele ve sel felaketiyle yüreklerimizin yandığı bu sancılı periyotta, Çanakkale ruhuna tekrar gereksinimimiz var. Yaklaşık 49 bin kardeşimizin hayatını kaybettiği, 11 vilayetimizde önemli yıkıma ve acıya yol açan sarsıntının yaralarını fakat bu ruhu dirilterek sarabiliriz. Nasıl 108 sene evvel omuz omuza vererek imkansızı başardıysak, asrın felaketinin üstesinden de tekrar dayanışmayla, yeniden kardeşlikle gelebiliriz. Milletimizin zelzelenin birinci anlarından itibaren ortaya koyduğu birlik ve beraberlik tablosu bu bahiste bizlere umut ve inanç aşılıyor.

Ziyaret ettiğimiz kentlerde insanlarımızın metanetini, sabrını, vakarını ve hayata yine tutunma iradesini gördükçe biz de cüret kazanıyoruz. En büyük gücümüz olan bu seferberlik ruhunun zedelenmesine fırsat vermeden, inşallah gece gündüz çalışarak en kısa müddette kentlerimizi tekrar ayağa kaldıracağız. Hiçbir insanımızı, umutlarını bize bağlamış hiçbir vatandaşımızı çaresiz, sahipsiz bırakmayacağız.”

“TÜRKİYE, KÜLLERİNDEN YİNE DOĞACAK KAPASİTEYE SAHİP”

Erdoğan, Çanakkale’nin, birbirine kenetlenmiş bir milletin aşamayacağı hiçbir mahzur, hiçbir badire olmadığını gösterdiğine işaret ederek “Türkiye, devleti ve milletiyle zorluklara göğüs gerecek, krizleri fırsata çevirecek, küllerinden yine doğacak kapasiteye sahiptir. Kâfi ki fitne ve fesat peşinde olanlara kulak asmayalım. Kâfi ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize halel getirmeyelim. Kâfi ki daima karamsarlık aşılayan şeamet tellallarına fırsat vermeyelim. Rabb’im ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afetten koruma eylesin.” diye konuştu.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümünü tebrik eden Erdoğan, 18 Mart Şehitler Günü’nde Anafartalar Kumandanı ve Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün kumandanları, kahraman Mehmetçikleri, şehit ve gazileri rahmetle anarak kelamlarını sonlandırdı.

ŞEHİTLİK DEFTERİNİ İMZALADI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve 2. Kolordu Kumandanı Tümgeneral Rasim Yaldız’ın da konuşma yaptığı programa, TBMM Lideri Mustafa Şentop, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın şehitler için dua ettiği programda, Hacı Bayram Cami İmam Hatibi Yunus Koçan da Kur’an-ı Kerim okudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dua edilmesinin akabinde şehitlik defterini imzaladı ve şehitliklere karanfil bıraktı. Erdoğan, daha sonra buradaki vatandaşlarla sohbet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir