Gazeteci Sedat Yılmaz’a işkenceye suç duyurusu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma çerçevesinde 29 Nisan’da 15 farklı kentte konutlara baskınlar düzenlendi. Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi.

Dosyaya getirilen 24 saatlik avukat görüş kısıtlamasının ardından dün avukatlarıyla görüşen gazeteciler Yılmaz ve Müftüoğlu, Ankara’ya otobüsle getirilirken 15 saat boyunca kelepçe ile tutuldukları ve 24 saat boyunca aç bırakıldıklarını söyledi.

Sedat Yılmaz polis tarafından darp edildiğini, “sohbet” ismi altında ajanlık dayatmasına ve hakaretlere maruz kaldığını aktardı. Yılmaz’ın avukatı Şule Recepoğlu, kelam konusu duruma ait Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

Suç duyusu dilekçesinde, Yılmaz’ın somut hareket ve kanıt yokluğunda gözaltına alındığına, berbat muamele ile tabir vermeye ve itirafçı olmaya zorlandığına dikkat çekilirken, gözaltında tutulma münasebeti olarak somut bir münasebetin bulunmadığına, evrakta tezler dışında somut bir bilginin olmadığına işaret edildi.

Diyarbakır’dan Ankara’ya sevk edildiği esnada gözaltına alınanların kelepçeli bir halde otobüse bindirildiği belirtilen dilekçede, Diyarbakır’da otobüse bindirildiği esnada Yılmaz’ın sağında bulunan polis tarafından darp edildiği vurgulandı.

Yılmaz’ın bu esnada küfür ve hakarete maruz kaldığı belirtilen dilekçede, Yılmaz’ın kendisine berbat muamele ve bir odaya konularak itirafçılığa zorlayan kolluk görevlilerini teşhis edebileceği belirtilerek, ulusal ve milletlerarası mevzuat ve kararlar dikkate alınarak şüphelilerin tespit edilerek cezalandırılması talep edildi. (MA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir