Nuri Bilge Ceylan: Başka Bir Yerde


İstanbul Modern, Renzo Piano imzasını taşıyan yeni müze binasındaki ilk fotoğraf sergisinde Nuri Bilge Ceylan’ı ağırlıyor. Sanatçının Türkiye’nin yanı sıra, Hindistan, Gürcistan, Çin, Fas ve Rusya gibi dünyanın farklı coğrafyalarında çektiği 22 büyük portreden oluşan serginin sponsorluğunu ise Burgan Bank üstleniyor

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, açılış sergisinde günümüz sinemasının en özgün yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan’ın izleyiciyle ilk kez buluşacak fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor. Ceylan, filmlerindeki güçlü sinema dilini fotoğraflarına da taşıdığı çalışmalarıyla izleyicinin hayal dünyasını harekete geçiriyor. “Başka Bir Yerde” sergisi, yönetmenin filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız “başka bir yerde” olmayı arzulayan karakterlerine de gönderme yapıyor. 

Karakterlerin içinde yaşadıkları doğa ve yapılı çevreyle kurduğu ilişkiler, özenle kurgulanmış fotografik atmosfer, dramatik ışık kullanımı, renklerin birbirleriyle diyaloğu, abartısız duygular ve sakin yüz ifadeleri sergideki fotoğrafların tipik özellikleri olarak dikkat çekiyor. 

Ceylan’ın çalışmaları yaşamlarımızın yaşadığımız coğrafyadan ayrı değerlendirilemeyeceğini akla getirmekle birlikte, aynı zamanda bizi birbirimize bağlayan insani deneyimlerin derinliğine de işaret ediyor.  

İnsanların sürdürdüğü hayat mücadelelerini, yalnızlıklarını, zaman zaman can sıkıntılarını ve melankolilerini görünür kılan Ceylan, coğrafyalar arasındaki farklılıklardan ziyade ortak duygulara odaklanıyor. Ceylan’ın fotoğraflarında gördüğümüz kendine özgü biçimsel dil, hayal gücümüzü harekete geçirerek gitmediğimiz ve deneyimlemediğimiz coğrafyalara ve insanlara yakınlık hissetmemizi sağlıyor. 

“Beyoğlu’nda Tramvaylar, İstanbul” ve “İstanbul’da Bir Kış Akşamı” gibi 2004 tarihli önemli çalışmalarıyla İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer alan Nuri Bilge Ceylan’ın sergisinin küratörlüğünü İstanbul Modern Fotoğraf Küratörü ve Bölüm Yöneticisi Demet Yıldız Dinçer üstleniyor. 

 

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı:

Müzemiz için bir dönüm noktası oluşturan yeni binamızın açılışını Nuri Bilge Ceylan’ın özel anlara tanıklık eden eşsiz fotoğraflarıyla gerçekleştirmek bizim için çok anlamlı. Türkiye’nin bağımsız bir fotoğraf bölümüne sahip tek müzesi İstanbul Modern’in Fotoğraf Koleksiyonu’nda bugün 10 binin üzerinde çalışma bulunuyor. Dünyadan ve ülkemizden birçok fotoğraf sanatçısının çalışmalarından oluşan bu geniş koleksiyon, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarından çalışmalar da dahil olmak üzere, tarihsel öneme sahip eşsiz fotoğrafları da bünyesinde barındırıyor. Sinemada olduğu gibi fotoğraf alanında da özgün çalışmalara imza atan Ceylan’ın dünyanın farklı noktalarında çektiği fotoğraflarla bize kapılarını açtığı hayal dünyası, yeni binamızdaki fotoğraf galerimizin sanatseverlere sunacağı deneyime özel bir katkıda bulunacak.

 

Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç:

Burgan Bank olarak, bankacılık sektöründe en iyi müşteri deneyimine ve yenilikçi teknolojilere yatırım yaparken, kültür-sanat alanında da çeşitli projeleri destekleyerek toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya önem veriyoruz. Sinemamıza çok değerli eserler ve ödüller kazandıran Nuri Bilge Ceylan’ın, dünyanın farklı yerlerinden insan portrelerini bizlerle buluşturduğu ‘Başka Bir Yerde’ sergisinin bir parçası olmaktan ve sanatseverlerle buluşmasına destek vermekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Farklı coğrafyalara ve kültürlere yakınlık hissetmemizi sağlayan bu sergiyi heyecanla karşılıyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.                 

 

Kültür değişse de insanın özü değişmiyor

İlk kez izleyiciyle buluşan fotoğrafların Nuri Bilge Ceylan’ın Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarında çektiği portreleri içerdiğine dikkat çeken serginin küratörü Demet Yıldız Dinçer, “Sanatçının “kültür değişse de insanın özü değişmiyor duygusunun bir yansıması olan sergideki çalışmaları, yerel kültürleri aşan evrensel insani tecrübelere odaklanıyor. Filmlerinde ülkesinin insanlarının diğer yerlerde yaşayanlardan karakter olarak farklılıklarını değil ortak noktalarını ortaya koymaya çalışan Ceylan, bu defa başka ülkelere giderek fotoğraf aracılığıyla aynı amaca ulaşmayı hedefliyor” dedi.

 

Nuri Bilge Ceylan kimdir?

26 Ocak 1959’da İstanbul’da doğdu ama çocukluğu baba memleketi olan Çanakkale, Yenice’de geçti. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi aldı. 

Koza (1995) adlı kısa filminin ardından çektiği uzun metrajlı Kasaba (1997) ve Mayıs Sıkıntısı (1999) filmleri Berlin Film Festivali’nde gösterildi. Ardından gelen Uzak (2002), İklimler (2006), Üç Maymun (2008) ve Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) filmleri, Cannes Film Festivali’nde iki kez Büyük Jüri Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve FIPRESCI ödüllerini kazandı. Kış Uykusu (2014) adlı filmi, 67. Cannes Film Festivali’nde, bu kez festivalin en büyük ödülü olan Altın Palmiye’ye layık görüldü. Ahlat Ağacı (2018) filminin ardından, çekimleri Ağustos 2021’de tamamlanan yeni filmi Kuru Otlar Üstüne de Mayıs 2023’te Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Lise yıllarında başlayan fakat üniversite sonrası on yıl kadar kesintiye uğrayan fotoğraf çalışmaları, İklimler filminin mekân arayışları sırasında Türkiye’yi dolaşırken tekrar alevlendi. O günden sonra sinemanın yanı sıra fotoğraf çalışmalarını da sürdürüyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir