Saç dökülmesini kökten çözün: Saç dökülmesi nasıl geçer? Saç dökülmesini durdurmak mümkün mü? Saç dökülmesine 8 doğal yöntem…

Vitaminini kaybettiğinde dökülmeleri artan saçlar, yıpranır ve kuru bir hal alabilir. Saç kuruluğu da koparak yahut kökten dökülmelere neden olur. Her bayan ve erkeğin başına gelebilecek olan bu rahatsızlık, bahar aylarının gelmesiyle daha da şiddetlenebilir. Pekala saç dökülmesinden kurtulmak mümkün mü? Saçları eski sıhhatine kavuşturmak için neler yapılabilir?

Saç dökülmesi nasıl geçer?

Saç dökülmesi meskende bitkisel yollarla de tahlile kavuşabilir. Şayet hekiminize danışıp, saç dökülmesinin altında önemli bir neden olmadığını anladıysanız bu usullerle kısa müddet içinde muvaffakiyet elde edebilirsiniz.

1. Lavanta

Saç dökülmesi için bir kaşık lavantayı kaynayan suya koyun ve karıştırın. 5 dakika kadar kısık ateşte suyu kaynatın.

Ilık hale gelen lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayın. 30 dakika bekleyin ve saçlarınızı saf su ile durulayın.

10 günde bir lavanta suyı ile saçlarınızı yıkadığınızda yararını görebilirsiniz.

Lavanta saçlarınızdaki dökülme meselesini tahlile kavuştururken birebir vakitte saç tabanlarındaki kiri ve yağı da atacak. Antioksidan tesirli lavanta yağı sayesinde saçlarınız sıhhatine kavuşacak.

2. Badem yağı

Badem yağı, saç maskelerinde kullanıldığında, saçın kaybettiği gücü yeniler ve saçlara hacim verir.

Badem yağı E vitamini içermesi nedeniyle saç dökülmesi tahlilinde önerilir. E vitamini saçları kuvvetlendiren ve besleyen bir vitamin tipi. Saç tabanlarınızı ve uçlarını besleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olmasını sağlar. Sağlıklı saçlar da saç dökülmesinin önüne geçer.

Haftada 1 defa badem yağı ile maske uygulamasını deneyin ve kısa bir müddette tesirini göreceksiniz.

Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi sıkıntısına en güzel tahlili bulmak için badem yağının nizamlı kullanılması gerekiyor.

3. Hindistan cevizi yağı

Saç dökülmesi sorununu saç derisini besleyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için gereksiniminiz olan şeylerden biri de Hindistan cevizi yağı.

Hindistan cevizi yağı yapısındaki vitaminler sayesinde saç derisini besler. Böylelikle saç dökülmesi ve deri hastalığının önüne geçer. Tıpkı vakitte saçlarınız beğenilen bir koku da verir.

4. Karanfil

Yaklaşık 15 tane karanfili bir bardak su içinde kaynatın. Kaynayan suyu ılımaya bırakın. Daha sonra saç derinize karanfilli su ile masaj yapın, yarım saat bekleyin. Karanfil saç diplerinizde olan kaşıntı ve yaraları güzelleştirir, saç dökülmesini önler.

Strese ve vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesine karanfil âlâ gelir. Karanfil saçlara canlılık verir.

5. Kına

Kına yalnızca saç boyası olarak ele alınsa da içindeki vitaminler sayesinde saçlara âlâ gelir. Tüm saç rahatsızlıklarının önüne geçer.

Saçlarınızda dökülme ve kopma meydana geliyorsa saçınıza kına yakabilirsiniz. Böylelikle saçlarınız besleyebilirsiniz.

Kızıl bir görünüme sahip olan saçlar, dökülme probleminden da kurtulacaktır.

6. Argan yağı

Saç dökülmesini önleyen ve düzgünleştiren bitkisel tahlillerden biri de argan yağı. Ekonomik kıymeti epeyce uygun olan argan yağı, saç maskelerine eklenerek kullanılabilir.

Argan yağını, şampuanınıza ekleyerek de saçlarınıza yedirebilirsiniz. Besleyici özelliği yüksek olan argan yağını sistemli biçimde kullanıp saçların kökten kopmasını önlersiniz.

7. Çam terebentin yağı

Kokusu çok hoş olan ve tabiatla buluşturan çam terebentin yağı, saçlara uygun gelir.

Çam terebentin yağını, saç maskesinde ya da şampuan içinde kullanarak dökülme sorununa son verebilirsiniz. Saçlarda biraz kuruluk yaptığı için zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağıyla bir arada kullanmalısınız.

Çam terebentin yağını tertipli aralıklarla saçlarınıza uyguladığınızda dökülme sorunu da nadiren olmaya başlar.

Soğan

Saç bakımında da soğan baş tacınız olabilir. Soğanın içindeki kükürt, saç uzamasını dayanaklar. Ayrıyeten saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Soğanı rendeleyip zeytinyağı ile karıştırıp bir kür hazırlayabilirsiniz. Bu kürü saç derisine masaj yaparak yedirin ve 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra saçlarınızı şampuanınızla yıkamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir