Stoltenberg: Ukrayna’yı NATO’ya yakınlaştıracağız

Jens Stoltenberg’in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Müttefikler bugün şuna karar verdi, güçlü birlikte bir bildirinin Ukrayna’ya verilmesinde anlaştı. Ukrayna’yı NATO’ya yakınlaştıracağız. Birebir vakitte mukavelenin ilerleyen vakitte üyeliğe yol açan bir bildiri olmasını istedi. 2 adım yerine 1 adım olacak üye olmak için. Üyelik daveti koşullar yerine getirildiği vakit yapılacak.

 

“UKRAYNA’YI NATO’YA YAKINLAŞTIRACAĞIZ”

En kıymetli vazifemiz Ukrayna’nın kazanması. Ukrayna’yı NATO’ya yakınlaştıracağız. Askeri dayanağı de 2014’te başladı, geçen sene tam ölçekli arttı. Geçtiğimiz günlerde müttefikler yeni kıymetli açıklamalarda bulundu. Uzun menzilli füzeler sağlayacak Almanya, ABD’de daha fazla askeri takviye açıkladı. Bir ortaya geldiğinde bu güçlü bir bildiri sunuyor Kiev’e.

 

“BİR PAKET ÜZERİNDE ANLAŞTIK”

Bir paket üzerinde anlaştık. Ana ögeleri belirttim. Ukrayna ve NATO ortasındaki bağ ve tüm öbür dayanak ikili görüşmelerde duyurulan paketlerdi. Ben de yakın irtibat içinde oldum yetkililerle. Zelenski ile bu akşam görüşeceğim. Yarın NATO Ukrayna Kurulu görüşmesi olacak. Bu da Ukrayna’yı NATO’ya daha da yakınlaştıracak bir paket.

“DAHA EVVEL DAHA GÜÇLÜ BİR BİLDİRİ OLMAMIŞTI”

Üzerinde anlaştığımız şey geniş kapsamlı bir paket. Ukrayna’yı NATO üyeliğine yakınlaştırmayı umuyoruz. Islahatlar da içeriyor. Bizim sahip olduğumuz kaideler bunlar. Bunun haricinde güçlü siyasi bir ileti verdik üyelikle ilgili. Daha evvel daha güçlü bir bildiri olmamıştı. Bu yüzden öteki üyelik süreçlerine bakarsanız vakit aralığı olmadı hepsi kaide temelliydi.

 

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

Gerçekten tarihi. Finlandiya ve İsveç tam üye olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsveç Başbakanı ile dün yaptığımız mutabakatla tam üye olacak. İttifak için değerli. Bunun dışında Baltık bölgesi hakkında da kıymetli. Bu kare içerisinde mümkünlük var Baltık Bölgesi’nde bir güçlenme var. Bizim savunma planlarımızda ve tatbikatlarımızda değişikliğe gidilecek. Baltık Bölgesi’ni daha inançlı halet götürüyor. Üyelerimize verdiğimiz iletiden daha güçlü bir ileti bu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir