Tarımsal ekonomiye 1 milyar liralık katkı

Özellikle ziraî üretimde yaşanan problemler tedarik zincirini de önemli derecede etkileyebiliyor. Birden fazla şirket bu sıkıntıya kalıcı tahlil bulmak ismine tarladan tüketiciye kadar kendisinin hâkim olduğu bir alan yaratmak peşinde. 1982 yılında kurduğu ‘Tarımsal Eser Geliştirme Departmanı’ndaki ziraat mühendisleriyle şimdiye kadar 17 arpa tohumu ve 7 şerbetçiotu çeşidi tescil ettiren Anadolu Efes de bunlardan biri.

10 BİN TARIM ÇİFTÇİSİ

Kayseri’de bir küme gazeteci ile bir ortaya gelen Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk, üretim süreçlerinde ziraî faaliyetlerin ehemmiyetini ve bu alanda gerçekleştirdikleri projeleri anlattı.

Kendi üretim zincirleri içerisinde arpanın çok kıymetli bir yerde bulunduğunun altını çizen Onur Altürk, “Biz aslında bir bira şirketi değiliz. biz bir tarım şirketiyiz. Bu alandaki ziraî üretimi garantiye almak için 12 vilayette 10 bin tarım çiftçisiyle çalışıyoruz. Onlara tohum ve gübre dayanağı veriyoruz. Daha sonra bunun mahsuplaşmasını hasat vakti yapıyoruz. Böylelikle çiftçiye faizsiz kredi vermiş üzere oluyoruz. Ve sürdürülebilir bir üretim sürecini başlatıyoruz” dedi.

117 BİN TON ARPA ALIMI

Kuraklığa sağlam olarak geliştirilen tohumların, eğitimli çiftçilerin elinde çok yüksek randımanlar sağladığını söz eden Altürk, “Daha az masrafla daha fazla randıman sağlıyoruz. Bizim çalıştığımız çiftçiler komşu tarlalara nazaran iki kat fazla randıman sağlıyor. Uydudan tarlaların durumları anlık izleyerek sorun olduğunda çiftçinin müdahale etmesini istiyoruz. Ziraî üretimi desteklemek ve hammaddenin kalitesini teminat altına almak için bu yıl sertifikalı tohum dağıtımını yüzde 50 oranında artırdık ve çiftçilere 30 milyon TL’nin üzerinde ‘Çiftçi Teşvik Paketi’ sunduk. Tekrar bu yıl 117 bin ton arpa alımı yapacağız. Alımlarımız ekseriyetle piyasa fiyatının üzerinde oluyor. 2023’te ziraî iktisada 1 milyar liralık katkıda bulunacağız” biçiminde konuştu.

Onur Altürk

GENÇLERE TARIM EĞİTİMİ

Gençlerin ziraî üretimde kalmasının kıymetine de değinen Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk, “Bu noktada gençlerin tarıma teşvik edilmesi, bu alanda bilgi, marifet ve yetkinliklerinin geliştirilmesi konusuna da ayrıyeten ehemmiyet veriyoruz. 2024 yılı sonuna kadar en az 500 gencimize eğitim programları ile sürdürülebilir TARIM sertifikası kazandırmak istiyoruz. Bunun için çalışmalara başladık” dedi.

1 VERİP 17 ALIYORUZ

Bir tohumun geliştirilme sürecinin 15 yılı bulduğunu söz eden Anadolu Efes Türkiye Teknik Yöneticisi Koray Anar ise şunları söyledi: “Bu bir beyaz yakalının çalışma hayatında iki-üç sefer başarabileceği bir durum. O yüzden çok kıymetli. Kuraklığa sağlam bir tohum ile bir alandan aldığınız randımanı 400 kilogramdan 800 kilograma çıkarabiliyorsunuz. Bu halde 8 bin kamyon tohum dağıtıyoruz. Fakat bir verip 17 kat alıyoruz. Şu an tedariğimizin yüzde 80’i Türkiye’den ancak yakın vakitte yüzde 100’e çıkarmayı düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir