Virüse maruz kalıp kalmadığınızı tespit edebilen maske

Bilim insanları, ortalarında inflüenza ve koronavirüsün de bulunduğu yaygın solunumsal virüsleri havadaki su damlacıklarından yahut aerosollerden tespit edebilen bir yüz maskesi geliştirmişler. Yeni Matter bülteninde sunulan ve yüksek derecede hassas olan bu maske, etraftaki havada amaçtaki patojenlerin bulunması halinde takan şahısları 10 dakika içinde cep telefonları aracılığıyla uyarıyor.

Havadaki virüsü tespit edip uyarıyor

Populer Science Türkiye’deki yazıya göre Şangay Tongji Üniversitesinde çalışan ve makalenin eş muharriri olan gereç bilimci Yin Fang, “Önceki araştırmalar yüz maskesi takmanın hastalığın yayılma ve bulaşma tehlikesini azaltabileceğini gösterdi” diyor. “Bu yüzden biz de havada virüs bulunup bulunmadığın tespit edebilen ve takan kişiyi uyaran bir maske yapmak istedik.”

COVID-19 ve H1N1 gribine sebep olan teneffüs kaynaklı patojenler, enfekte şahıslar konuştuğu, öksürdüğü ve hapşırdığı vakit yayılan küçük su damlacıkları ve aerosoller yoluyla bulaşıyor. Bilhassa ufak aerosoller olmak üzere virüs taşıyan bu moleküller, havada uzun bir mühlet kalabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir